PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


17.05.2018, 09:09  Rozmaitości  Codzienne sprawy  Turystyka
wstecz

Bezpłatne wczasy dla ubogich


Portugalski rząd uruchomił projekt kierowania osób ubogich na bezpłatne wczasy. Warunkiem udziału w programie jest wyjazd na urlop poza sezonem wakacyjnym.

Jak poinformowało portugalskie ministerstwo pracy i opieki społecznej, poza osobami ubogimi, które ukończyły 55. rok życia, z nowego programu skorzystać mogą też osoby niepełnosprawne.


Aby skorzystać z gratisowego programu wczasów na terytorium Portugalii, konieczne jest złożenie odpowiednio wypełnionych wniosków. Niezbędne jest załączenie potwierdzenia niepełnosprawności lub niskich dochodów.


"Szacujemy, że tylko w ciągu jednego tygodnia na bezpłatne wczasy wysłanych zostanie około 300 osób z łącznego grona 15 tys. Portugalczyków, którzy mają prawo ubiegać się o tego typu urlop" - powiedział Francisco Madelino, przewodniczący powiązanej z państwem fundacji Inatel, której hotele i ośrodki wczasowe udostępnione zostaną wnioskującym.


Przedstawiciel fundacji Inatel ujawnił, że możliwość wyjazdu na bezpłatny urlop dotyczy tylko okresu poza sezonem wakacyjnym, a gratisowe wczasy będą organizowane jedynie w maju oraz we wrześniu.


Jak powiedziała PAP Life Precilia Pinto, matka osoby niepełnosprawnej z aglomeracji lizbońskiej, oferowana przez portugalski rząd inicjatywa jest pozytywnym sygnałem dostrzegania przez władze licznego grona osób, które nie mają środków na wyjazd na urlop.


"Nieważne, że osoby takie będą miały okazję na bezpłatne wczasy jedynie poza sezonem wakacyjnym. Liczy się dobra wola polityków, którzy dostrzegli potrzeby ubogich i niepełnosprawnych" - dodała Pinto.


Zgodnie z programem bezpłatnych wczasów w Portugalii pierwszeństwo w dostępie do nich mają osoby ubogie, których miesięczne dochody nie przekraczają kwoty 429 euro.


Z Lizbony Marcin Zatyka (PAP Life)


autor: Marcin Zatyka


edytor: Jan Bratkowski


zat/ jbr/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.