PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


31.05.2018, 11:11  Rozmaitości  Sport dla każdego
wstecz

Polska dawaj gola!


Jest prosta w treści i w formie. Jej twórcy tłumaczą, że przekaz musi być jasny i powinna nadawać się do chóralnego śpiewu. A jednak piosenki futbolowe chętnie nagrywają gwiazdy, od Krzysztofa Cugowskiego, poprzez Marylę Rodowicz, Bohdana Łazukę, Stana Borysa i Krzysztofa Krawczyka.

"Trzej przyjaciele z boiska, skrzydłowy, bramkarz i łącznik, żyć bez siebie nie mogą, dziarscy i nierozłączni, niejeden mecz już wygrali, niejeden przegrać zdążyli, często się rozjeżdżali, lecz zawsze znów się schodzili" - to fragment piłkarskiego szlagieru z lat 50. w wykonaniu Andrzeja Boguckiego i Chóru Czejanda. "Trzech przyjaciół" wszyscy sobie podśpiewywali, ale na stadiony piosenka nie trafiła. Podobnie - "Bo mój chłopak w piłkę kopie" Marii Koterbskiej.


Wszystko zmieniło się za sprawa Mistrzostw Świata w Niemczech w 1974 roku. Nie tylko świetny występ Maryli Rodowicz z "Football, football", nagranie Andrzeja Dąbrowskiego z "A ty się bracie nie denerwuj", czy grupy No To Co i "Po zielonej trawie piłka goni", ale przede wszystkim znakomita gra naszej jedenastki sprawiła, że do futbolowych piosenek chętnie wracaliśmy.


"Football song" przeżywał nobilitację, bo jak inaczej określić nagrania Stana Borysa "Niezawodna jedenastka", czy piosenki samej... Violetty Villas "Wygrywamy". Ta ostania utrzymana w latynoskich rytmach, miała uświetnić mundial w Meksyku. Niestety, impreza okazała się niewypałem dla polskie kadry, kibice nad Wisłą szybko o niej zapomnieli i o piosence Villas też...


Więcej szczęścia miał cztery lata wcześniej Bohdan Łazuka, którego "tajemnica mundialu" splotła się z sukcesem jedenastki Antoniego Piechniczka i jest przypomina do dziś.


Tematyka futbolowa wdarła się jednak na estrady i co jakiś czas artysta - kibic próbuje przebić się ze swoja wersją "You'll never walk alone", hymnu kibiców Liverpoolu. Próbował Robert Gawliński z zespołem Wilki ("Idziemy na mecz"), czy ostatnio Krzysztof Krawczyk ("Lewandowski, gol dla Polski!").


Piłkarski epizod ma też w swojej fonografii Krzysztof Cugowski. Dziś deklaruje, że numerem jeden w jego rankingu ulubionych dyscyplin to żużel i boks zawodowy. Ale swego czas zaśpiewał" "Górnik Łęczna, Górnik Łęczna, Górnik Łęczna dzisiaj gra! Lubelszczyzna jest ci wdzięczna, że drużynę taką ma...". Piosenki Cugowskiego nucimy do dziś, ale czy ktoś pamięta, co to była za drużyna? (PAP Life)


autor/edytor: Zbigniew Krzyżanowski


zig/


Załączniki
ŁÓDŹ SENIORALIA ŚPIEWA KRZYSZTOF KRAWCZYK
Łódź, 13.05.2017. Piosenkarz Krzysztof Krawczyk podczas plenerowego koncertu inaugurującego łódzkie Senioralia, 13 bm. (gm/nlat) PAP/Grzegorz Michałowski

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.