PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


14.06.2018, 11:11  Na ścieżkach nauki  Zdrowy styl życia  Kulinaria
wstecz

Lody po posiłku albo zamiast przekąski


Jak w swojej diecie uwzględnić jedzenie lodów, chcąc przestrzegać jedzenia pięciu posiłków dziennie? Jak tłumaczy PAP Life dietetyk Karolina Jaworska, nie należy zastępować posiłku lodami, a zjeść je po nim albo w ramach przekąski. Najlepiej, żeby były wartościowe.

Jak przekonuje w rozmowie z PAP Life dietetyk Karolina Jaworska, lody wcale nie muszą być dietetycznym grzeszkiem, bo można zrobić je np. z samych bananów i orzechów, które uchodzą przecież za bardzo zdrowe. "Wystarczy zamrozić banany, zblendować je, dodać orzechy i ponownie zblendować. Dla uzyskania bardziej aksamitnej masy, możne dodać np. trochę jogurtu" - mówi.


Tak przygotowane lody, to - jak przekonuje dietetyk - przykład najlepszego jakościowo deseru, jaki możemy sobie wyobrazić. "Zwłaszcza, jeżeli porównamy to do jakichś gotowych produktów, ciastek czy innych rzeczy, które nie powinny się w naszej diecie pojawiać, ale jednak się pojawiają" - zaznacza.


PAP Life zapytała dietetyk o to, kiedy jest najlepsza pora na lody - przed posiłkiem, po posiłku czy między posiłkami, a może zamiast? Bowiem dla osób pilnujących diety, a nie chcących rezygnować z przyjemności, może to stanowić problem. Dietetyk tłumaczy, że to zależy, bowiem istotny jest stan zdrowia.


"W kontekście osób z problemami z insulinoopornością albo z cukrzycą, należałoby zrobić coś, żeby ta porcja lodów nie była spożywana oddzielnie, ponieważ wpłynie ona na zwiększenie poziomu cukru we krwi, co z kolei przyczyni się do wydzielenie insuliny i spowoduje rozchwianie cukru w organizmie. W takim przypadku lody lepiej dołączyć do posiłku tak, żeby zmniejszyć indeks glikemiczny całego posiłku" - mówi.


Inaczej jest w przypadku, kiedy jesteśmy zdrowi. "Jak jeszcze ten lód jest dobrej jakości, wartościowy, nie zastępujmy nim posiłku, ale jedną z przekąsek między posiłkami możemy. Bo jeżeli jadamy pięć razy dziennie, to nawet, jeżeli pojawi się taki ponadprogramowy posiłek i nie będzie to zwyczajem to będzie w porządku" - kwituje. (PAP Life)


autorka: Paulina Persa


edytor: Zbigniew Krzyżanowski


pau/ zig/


Załączniki
BRITAIN WEATHER BANK HOLIDAY
epa06716985 A young woman enjoys an ice cream on a clear day in Hyde Park, London, Britain, 07 May 2018. Britons are enjoying record-breaking temperatures for early May bank holiday. The South-East of England has reached 28-29C. EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.