PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


05.04.2019, 13:13  Na ścieżkach nauki  Zdrowy styl życia
wstecz

Niezdrowa dieta bardziej zabójcza niż palenie


Niezdrowa dieta przyczynia się do niemal 11 mln zgonów rocznie na całym świecie. Śmieciowe jedzenie okazuje się być bardziej śmiercionośne niż palenie, wskazują najnowsze badania.

Eksperci przekonują, że problemem nie jest śmieciowe jedzenie, które jemy, a zdrowe jedzenie, którego nie jemy. Tym samym wzywają do globalnej kampanii, której celem ma być jeszcze większa promocja zdrowej diety. Podczas gdy cukier i tłuszcze trans są szkodliwe, więcej zgonów spowodowanych jest brakiem zdrowej żywności w naszej diecie, wynika z badania Global Burden of Disease przeprowadzonego przez Institute of Health Metrics and Evaluation (IHME) w Seattle.


Ataki serca, udary, cukrzyca typu 2. w dużej mierze są konsekwencją niewłaściwej diety. Eksperci podkreślają, że zmiana sposobu odżywiania może zapobiec jednemu na pięć przedwczesnych zgonów. Chociaż diety różnią się od siebie w zależności od kraju, jedzenie zbyt małej ilości owoców i warzyw oraz zbyt duża ilość sodu (sól) stanowiły połowę wszystkich zgonów.


Zamiast próbować przekonać ludzi do ograniczenia cukru, soli i tłuszczu, co było "głównym celem debaty na temat polityki dietetycznej w ciągu ostatnich dwóch dekad", lepiej byłoby promować zdrowe opcje, podkreślają eksperci.


"Ogólnie rzecz biorąc, w rzeczywistości ludzie dokonują substytucji. Kiedy zwiększają konsumpcję czegoś, zmniejszają konsumpcję innych rzeczy" - powiedział dr Ashkan Afshin z IHME, główny autor badania. "Nawet w krajach, które stosują dietę śródziemnomorską, obecnie spożycie wielu innych produktów spożywczych nie jest optymalne" - dodał.


W badaniu przyjrzano się 15 różnym składnikom odżywczym. Głównymi czynnikami ryzyka było spożywanie zbyt dużej ilości soli i zbyt małe spożycie produktów pełnoziarnistych, owoców, orzechów i nasion, warzyw i kwasów tłuszczowych omega-3. Inne rozważane czynniki ryzyka odnosiły się do dużej ilości czerwonego i przetworzonego mięsa i słodkich napojów oraz niskiej zawartości błonnika.


Uboga odżywczo dieta jest odpowiedzialna za 10,9 mln zgonów wśród dorosłych - choroba sercowo-naczyniowa była główną przyczyną, a następnie nowotwory i cukrzyca. Dla porównania palenie tytoniu przyczyniało się do 8 mln zgonów, a wysokie ciśnienie krwi było związane z 10,4 mln zgonów.


Tom Sanders, emerytowany profesor z King's College London, zauważa jednak, że badanie kładzie większy nacisk na poszczególne składniki diety niż na ogólną dietę. "Otyłość jest głównym czynnikiem ryzyka wystąpienia cukrzycy typu 2., jak również raka, a dowody naukowe potwierdzające ten związek są silne. Otyłość wynika m.in. z dostarczania wraz z pożywieniem większej ilość energii niż jest to konieczne. Problemem jest również tendencja do prowadzenia bardziej osiadłego stylu życia, co zaburza równowagę między poborem energii a jej wydatkowaniem" - wyjaśnia.


Dr Christopher Murray, dyrektor IHME i jeden z autorów, powiedział: "To badanie potwierdza to, co wielu myślało od kilku lat, że zła dieta jest odpowiedzialna za więcej zgonów niż jakikolwiek inny czynnik ryzyka na świecie". (PAP Life)


mdn/ jbr/


(Guardian)


Załączniki
BRITAIN JUNK FOOD
epa01212587 A woman tucks in to a burger at a fast food restaurant in London, Britain, 02 January 2008. Briton's have become the world's biggest fans of junk food, surpassing the USA, known for its love of 'the burger', while the French are the least attracted by junk food, according to a study published 02 January 2008. EPA/ANDY RAIN Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.