PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


11.04.2019, 06:06  Zdrowy styl życia
wstecz

Witamina C - przyjaciółka naszej skóry


Jeśli myślimy o jednym składniku, który bez wątpienia jest aktualną "gwiazdą" pielęgnacji skóry, to jest to witamina C. Obecna w wielu preparatach, nazywana jest witaminą młodości, głównie ze względu na właściwości antyoksydacyjne.

"Witamina C posiada wiele drogocennych właściwości. Do najważniejszych możemy zaliczyć jej działanie na naczynia krwionośne - uszczelnia je i wpływa na syntezę kolagenu typu I i III, które są zasadniczymi składnikami skóry właściwej i substancją podporową właśnie naczyń krwionośnych. Witamina C posiada również właściwości przeciwzapalne i działa wybielająco, zatem niweluje drobne niedoskonałości oraz wyrównuje koloryt skóry" - wyjaśnia Monika Stankiewicz.


Zatem nieprzypadkowo jest nazywana "witaminą młodości". Jak wyjaśnia Stankiewicz, to miano witamina C zawdzięcza w dużej mierze "bardzo silnym właściwościom antyoksydacyjnym, które poprawiają witalność naszej cery oraz przeciwdziałają wolnym rodnikom". W efekcie ma silne działanie przeciwzmarszczkowe.


Można powiedzieć, że w ostatnim czasie witamina C zyskała dużą popularność i jest "gwiazdą" wśród składników pielęgnujących. Skąd ta popularność? "Witamina C posiada wiele pochodnych, dlatego każdy jest w stanie dobrać coś do swoich potrzeb skórnych. Co więcej, na efekty nie trzeba długo czekać, a to zapewne również sprawia, że witamina C góruje nad innymi składnikami pielęgnacyjnymi. Witamina C chroni zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB. Mimo, iż nie jest ona typowym filtrem przeciwsłonecznym, to stosowana razem z kosmetykiem zawierającym SPF poprawia jego właściwości ochronne, wzmacniając jego działanie" - wskazuje wizażystka Cosibella.pl.


"Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania witaminy C jest tak zwany trądzik ludzi dorosłych. Należy wtedy poczekać aż minie podrażnienie skórne i dopiero później przystąpić do kuracji tą witaminą" - dodaje.


Sięgając po produkty z witaminą C należy pamiętać o kilku wskazaniach - jednym z nich jest stężenie składnika w produkcie.


"Czysta witamina C jest rozpuszczalna w wodzie. Ważnym aspektem skuteczności kwasu L-askorbinowego jest pH produktu, wpływające na wchłanianie przez skórę. Penetracja związku zawartego w preparatach do stosowania miejscowego przez grubą warstwę rogową możliwa jest jedynie wtedy, gdy jego pH ma wartość niższą niż 3,5. Preparaty o tak niskim odczynie mają jednak zazwyczaj działanie drażniące na skórę. Przy stosowaniu witaminy C należy pamiętać, że jej minimalne stężenie w kosmetyku powinno wynosić nie mniej niż 5 proc. i nie więcej niż 20 proc. Stężenie powyżej 15 proc. może podrażniać skórę. Należy sprawdzać skład i mieć na uwadze, że wyższe stężenie witaminy C może powodować podrażnienia" - tłumaczy Stankiewicz. (PAP Life)


mdn/ jbr/


Załączniki
DOMOWE SPA
Warszawa, 08.09.2017. Kobieta podczas domowego spa. (jt/am) PAP/Jacek Turczyk ***UWAGA!!! ZDJÄ�CIA NIE MOGÄ? BYÄ? WYKORZYSTANE DO TEMATA?W O CHOROBACH WENERYCZNYCH ORAZ PSYCHICZNYCH Z WYA�Ä?CZENIEM DEPRESJI***

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.