PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


12.04.2019, 10:10  Na ścieżkach nauki  Zdrowy styl życia
wstecz

Muzyka łagodzi obyczaje i... objawy demencji?


Słuchanie ulubionej muzyki to nie tylko sposób na poprawę humoru, ale i lekarstwo. Osoby cierpiące na demencję, które regularnie słuchają spersonalizowanej listy utworów muzycznych, potrzebują mniej leków psychotropowych - sugerują badania naukowe.

Budzi przyjemne skojarzenia, poprawia nastrój, przywodzi na myśl miłe doświadczenia z przeszłości. Muzyka nierozerwalnie związana jest z przeżywaniem chwil i utrwalaniem wspomnień. Bywa też wykorzystywana jako element leczenia wielu schorzeń. Terapie za pomocą dźwięków znane są ludzkości wszak już od czasów plemiennych - wówczas służyły szamanom jako narzędzie odpędzania chorób i złych duchów. Mimo rozwoju zaawansowanych technologii, współczesna medycyna wciąż korzysta z dobrodziejstw muzyki, która łagodzi nie tylko obyczaje, ale i rozmaite dolegliwości.


Jak pokazują liczne badania naukowe, muzyka może mieć istotne znaczenie w terapii osób cierpiących na demencję. "Demencja może zniszczyć życie dotkniętych nią osób i chociaż nie ma jeszcze lekarstwa na tę chorobę, wierzę, że możemy zrobić więcej, aby poprawić jakość życia chorych. Coraz więcej dowodów wskazuje tymczasem na to, że muzyka może uspokoić osoby cierpiące na demencję, zmniejszając pobudzenie i wspierając osoby chore w lepszym radzeniu sobie z objawami" - powiedział niedawno brytyjski minister zdrowia Matt Hancock przemawiając po przyjęciu prowadzonym przez księcia Walii w Clarence House.


Kilka miesięcy temu brytyjskie ministerstwo zdrowia ogłosiło plan powszechnego wykorzystania muzyki dla pacjentów cierpiących na demencję. Plan ów powstał w oparciu o wyniki badań naukowych sugerujące pozytywny wpływ muzyki na zachowanie i nastrój chorych. Badanie, którego wyniki opublikowano w zeszłym roku przez International Longevity Center UK i Fundację Utley jednoznacznie pokazuje, że muzyka przynosi osobom z objawami demencji znaczące korzyści - tak dla zdrowia fizycznego i psychicznego. Pomaga bowiem zintensyfikować interakcje społeczne oraz obniża poziom stresu. "Nasza analiza wykazała, że muzyka pomaga zminimalizować niektóre objawy demencji, takie jak pobudzenie, a także pomaga w walce z lękiem i depresją" - wyjaśnia w rozmowie z "The Independent" Sally Greengross, dyrektor generalny International Longevity Center.


Potwierdzają to rezultaty badania naukowego z 2017 roku. Uczeni ustalili wówczas, że pacjenci domów opieki, którzy regularnie słuchali muzyki dostosowanej do ich gustów i wspomnień, potrzebowali mniej leków przeciwlękowych i przeciwpsychotycznych. "Choroba Alzheimera i związane z nią objawy demencji mogą prowadzić do agresywnych zachowań, które negatywnie wpływają na życie tych ludzi oraz życie ich opiekunów" - przekonuje cytowany przez Agencję Reuters główny autor badania Kali Thomas z Brown University.


Potencjał terapii wykorzystującej muzykę został znakomicie zilustrowany w filmie dokumentalnym "Alive Inside" z 2014 r. ukazującym cierpiących na demencję mieszkańców domu opieki, którzy śpiewają, tańczą i angażują się w interakcje z innymi podczas słuchania ulubionych utworów muzycznych. "Uważamy, że budząca przyjemne skojarzenia i wspomnienia muzyka może mieć uspokajający wpływ na chorych, a co za tym idzie zmniejszyć potrzebę korzystania przez ich opiekunów z leków w celu kontrolowania agresywnych zachowań" - wyjaśnia Thomas.


Korzyści płynące z muzyki wykraczają jednakowoż poza kontrolę zachowania i niwelowanie niepokoju chorych - twierdzi Orii McDermott, pracownik naukowy na Uniwersytecie Nottingham w Wielkiej Brytanii. "Udostępnianie ulubionej muzyki lub uczestniczenie w zajęciach muzycznych oferuje możliwości społeczne dla osób cierpiących na demencję" - zaznacza ekspert, dodając, że interakcja społeczna jest niezwykle ważna, ponieważ postęp demencji często prowadzi do izolacji. "Populacja osób starszych zmagających się z objawami tej choroby, w szczególności mieszkających w domach opieki, jest duża i wciąż rośnie. Wykorzystanie muzyki w terapii może być zatem jedną z najlepszych długoterminowych inwestycji" - konkluduje Thomas. (PAP Life)


iwo/ jbr/


Załączniki
KATOWICE FESTIWAL A'PART DOMINI PUBLIC
Katowice, 14.06.2014 Gra uliczna Hiszpana Rogera Bernata ?Domini Public?, zrealizowana w ramach Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Performatywnych A?Part w Katowicach. W spektaklu udział biorą sami widzowie - zakładają słuchawki i odpowiadając na zadawane za ich pomocą przez narratora pytania lub wykonując polecenia przemieszczają się w przestrzeni publicznej. Gra jest w pełni zrozumiała jedynie dla osób bezpośrednio w nią zaangażowanych, inni - przypadkowi - widzowie mogą dołączyć lub próbują zrozumieć grupę ludzi, wykonujących dziwne gesty i ruchy. PAP/ Andrzej Grygiel

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.