PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


29.04.2019, 14:14  Turystyka
wstecz

Puente Nuevo - most jak z bajki


Jeśli jesteś w Andaluzji, odwiedziłeś już Sewillę, Kordobę i Granadę, to przyszedł czas na Rondę - malownicze miasteczko położone po dwóch stronach urwiska. Starą i nową część miasta łączy Puente Nuevo, most uchodzący za jeden z najpiękniejszych na świecie.

Budowa mostu rozpoczęła się w 1759 r. i trwała 34 lata. Za projekt konstrukcji odpowiadał Jose Martina de Aldehuela. Poprzedniczka tej budowli, wzniesiona kilkadziesiąt lat wcześniej, miała prostszą konstrukcję, z jednym łukiem i szybko się zawaliła, zabierając życie 50 osobom.


Puente Nuevo (Nowy Most) był czymś więcej niż tylko mostem. Nad jego łukiem kiedyś mieściło się więzienie. Dziś można tam odnaleźć biuro informacji turystycznej. Przeprawę wykorzystywano też, jako miejsce egzekucji. W "Komu bije dzwon" Ernesta Hemingwaya odnajdziemy echa wydarzeń z 1936 r., kiedy podczas panującej w Hiszpanii wojny domowej, około 5 tys. osób zostało zrzuconych z mostu.


Budowla liczy sobie 98 metrów wysokości i ma długość 66 metrów. Konstrukcja łączy dwie części starego miasta - mauretańską, zwaną La Ciudad i chrześcijańską, El Mercadillo. Most można przejść pieszo, a także pokonać samochodem.


Puente Nuevo góruje nad ogromnym wąwozem Tajo de Ronda i rzeką Guadalevin. Najlepiej podziwiać go z Camino de los Molinos, drogi która biegnie wzdłuż dolnej części wąwozu.


Ronda leży około 100 km na północ od Malagi. Miasto liczy 36 tys. mieszkańców. Nie tylko most jest znakiem rozpoznawczym Rondy. To miejsce jest również kolebką andaluzyjskiej corridy. Raz do roku na tamtejszej arenie - Plaza de Toros, odbywa się krwawe przedstawienie. (PAP Life)


ag/ zig/Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.