PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


31.05.2019, 09:09  Moda
wstecz

Modowe archiwum Lady Gagi na wystawie w Las Vegas


Słynna sukienka z mięsa, wyszywane cekinami body od Versace czy okulary z papierosów - to tylko niewielka część wyjątkowej ekspozycji, którą można oglądać w Las Vegas w ramach wystawy poświęconej Lady Gadze. A konkretnie - jej przebogatemu modowemu archiwum.

Jedna z najjaśniej świecących gwiazd muzyki rozrywkowej, a zarazem bodaj największa modowa skandalistka ostatnich dekad odkrywa przed fanami tajniki swojej imponującej garderoby. Słynąca z wyrazistego wizerunku i zamiłowania do kontrowersyjnych strojów Lady Gaga po raz pierwszy pozwala wielbicielom jej barwnego stylu przyjrzeć się z bliska ikonicznym strojom, w których wielokrotnie mieliśmy okazję podziwiać ją z oddali - występującą na światowych scenach czy kroczącą dumnie po czerwonych dywanach.


Lady Gaga, a właściwie Stefani Joanne Angelina Germanotta, odkąd rozpoczęła swoje niepodzielne rządy jako największa prowokatorka muzyki pop, nieustannie zwracała na siebie uwagę za sprawą oburzających, skandalicznych, a zarazem spektakularnych modowych wyborów. O jej przerysowanych, ocierających się nierzadko o kicz i wulgarność kreacjach portale plotkarskie informowały z właściwą sobie egzaltacją, podczas gdy modowe magazyny skrupulatnie analizowały niecodzienny styl artystki. Tak jest zresztą do dziś.


Mimo że na przestrzeni lat nazywana królową współczesnej muzyki pop wokalistka zdążyła zaprezentować światu niebotyczną ilość unikatowych kostiumów, jedną ze szczególnie zapadających w pamięć kreacji pozostaje bez wątpienia legendarna suknia z mięsa, którą gwiazda miała na sobie podczas gali MTV Video Music Awards w 2010 roku. Wykonana w całości z cienkich kawałków polędwicy wołowej kreacja Lady Gagi wzbudziła olbrzymie kontrowersje, przypieczętowując jej status niepokornej modowej skandalistki.


Choć między występami w oryginalnych kostiumach artystka niejednokrotnie pojawiała się na czerwonych dywanach w designerskich sukniach pochodzących z kolekcji uznanych domów mody, takich jak Versace czy Valentino, w ostatnim czasie jej styl ewoluował, a prezentowane na uroczystych galach stroje coraz częściej zachwycają iście hollywoodzkim glamourem. Dostrzec mogliśmy ową przemianę choćby przy okazji promocji filmu "Narodziny gwiazdy", w którym artystka zagrała główną rolę. Zjawiskowe suknie od topowych projektantów, misterne fryzury i klasyczne makijaże - tym olśniewała na pokazach premierowych.


Fani oryginalnego stylu gwiazdy mogą tymczasem zajrzeć wprost do jej imponującej garderoby. Najbardziej charakterystyczne, a niekiedy zwyczajnie szalone stroje pochodzące z bogatej kolekcji ubrań i dodatków artystki od 30 maja można podziwiać na wyjątkowej wystawie w mini muzeum Haus of Gaga w Las Vegas. Wystawa prezentująca około 40 sztuk odzieży i akcesoriów, które nigdy nie opuściły osobistego archiwum Gagi, potrwa do 8 listopada. Prócz osławionej sukienki z mięsa w ekspozycji znalazły się także cekinowe body od Versace, które gwiazda miała na sobie podczas występu na Super Bowl w 2017 r. oraz okulary wykonane z papierosów, które pojawiły się w teledysku do utworu "Telephone".


Wystawa jest okazją do przyjrzenia się porywającemu stylowi artystki, która w ciągu ostatniej dekady wytyczyła nowe granice między modą, muzyką i performancem. "Haus of Gaga to miejsce, w którym możesz doświadczyć różnych wcieleń Gagi. Chociaż w życiu najbardziej ceni podążanie naprzód, a nie spoglądanie wstecz, chciała podzielić się z fanami swoim dziedzictwem z ostatnich 10 lat" - mówi cytowany przez Billboard.com kurator wystawy Nicola Formichetti.


Zamiast uiszczać opłatę za wstęp, odwiedzający są zachęcani przez organizatorów przedsięwzięcia do pozostawienia darowizny, która trafi do fundacji Born This Way - organizacji non-profit założonej przez Gagę i jej matkę Cynthię Germanotta, wspierającej zdrowie psychiczne młodych ludzi i umożliwiającej im "stworzenie milszego i odważniejszego świata". (PAP Life)


iwo/ jbr/


Załączniki
epaselect USA NEW YORK MET GALA
epaselect epa07552043 Lady Gaga arrives on the red carpet for the 2019 Met Gala, the annual benefit for the Metropolitan Museum of Art's Costume Institute, in New York, New York, USA, 06 May 2019. The event coincides with the Met Costume Institute's new spring 2019 exhibition, 'Camp: Notes on Fashion', which runs from 09 May until 08 September 2019. EPA/JUSTIN LANE Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.