PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


28.06.2019, 06:06  Na ścieżkach nauki  Rozmaitości
wstecz

Elon Musk - najpierw podbił kosmos w grze komputerowej


Zanim zaczął snuć wizję kolonizacji Marsa, zanim zaczął produkować w pełni elektryczne samochody, najpierw, jako 12-latek, zaprojektował grę komputerową. Zarobił dzięki temu 500 dolarów. Innowator i miliarder, Elon Musk, obchodzi 28 czerwca 48. urodziny.

Świat dowiedział się o Musku po raz pierwszy w 1984 r. W magazynie "PC and Office Technology", wydawanym w Republice Południowej Afryki, ukazała się gra komputerowa "Blastar", której autorem był niejaki Elon Musk. "W tej grze musisz zniszczyć obcy kosmiczny frachtowiec przewożący zabójcze bomby wodorowe" - brzmi fragment opisu "Blastara". Już wtedy widać było, że Elon fantazjował o kosmosie.


Gra nie została dołączona w postaci płyty, dyskietki czy kasety. Opublikowano ją w postaci zapisanego na papierze kodu. Aby uruchomić "Blastera", należało przepisać ręcznie ponad 150 linijek tekstu. To był czas, gdy użytkownicy komputerów musieli używać komend.


Swój pierwszy komputer Musk dostał w wieku 10 lat. Był to Commodore VIC-20, posiadający pięć kilobajtów pamięci. Do komputera dołączony był podręcznik na temat programowania. Tak się nim zafiksował, że nie spał przez trzy noce, nim go nie przerobił.


Już jako dziecko Musk miał poważne przemyślenia na temat życia i świata. "Postrzegał los człowieka we wszechświecie jako osobiste zobowiązanie. A jeśli to oznaczało walkę o czystszą technologię energetyczną lub budowę statków kosmicznych zdolnych zwiększyć zasięg naszego gatunku - niech tak będzie. On znalazłby sposób, by to urzeczywistnić" - czytamy w biografii Muska, pióra Ashlee Vance.


"Być może w dzieciństwie przeczytałem zbyt wiele komiksów. W nich wszyscy zawsze próbują ratować świat. Wydawało się, że trzeba spróbować uczynić go lepszym miejscem do życia, bo działanie na odwrót nie ma sensu" - przyznał miliarder.


Musk jest twórcą systemu płatności przez internet - PayPal, przedsiębiorstwa motoryzacyjnego produkującego w pełni elektryczne samochody - Tesla i firmy budującej rakiety wynoszące ładunek na orbitę - SpaceX. Z wykształcenia jest ekonomistą i fizykiem. Uchodzi za jednego z największych wizjonerów naszych czasów. Jego majątek wyceniany jest na 20 mld dolarów. (PAP Life)


ag/ jbr/


Załączniki
USA NEW YORK ELON MUSK COURT HEARING
epa07485682 Tesla CEO Elon Musk (C) departs US Federal Court following a hearing in a lawsuit brought against him by the United States Security and Exchange Commission (SEC) in New York, New York, USA, 04 April 2019. The SEC was arguing for Musk to be held in contempt of court for actions related to Musk's social media usage that were allegedly outside a settlement agreement made last year. EPA/JUSTIN LANE Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.