PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


31.07.2019, 06:06  Rozmaitości  Kultura i rozrywka
wstecz

J.K. Rowling - kariera pod niejednym pseudonimem


Brytyjska pisarka J.K. Rowling, tak naprawdę, po wyjściu po raz drugi za mąż, nazywa się Joanne Murray. Przyszła na świat jako Joanne Rowling. Skąd wzięło się "K." w jej inicjałach? Rozwiążmy zagadkę w dniu 54. urodzin autorki "Harryego Pottera".

Pracę nad pierwszą książka z siedmiotomowego cyklu o przygodach małego czarodzieja "Harry Potter i Kamień Filozoficzny" zakończyła w 1995 r. Swoim pomysłem udało jej się zainteresować wydawnictwo Bloomsbury. Wydawca zasugerował jej, by podpisała książkę inicjałami, dodając drugie imię. Tłumaczono jej, że młodzi chłopcy mogą nie chcieć czytać książek, które napisała kobieta. Pisarka sięgnęła po imię swojej babki - Kathleen, chociaż formalnie nigdy go nie nosiła. Tak narodził się pseudonim "J.K. Rowling".


W 2001 r. Rowling po raz drugi wyszła za mąż. Jej wybrankiem był szkocki lekarz Neil Murray. Przejęła po nim nazwisko, stając się Joanne Murray. To nie koniec ciekawostek w kwestii jej imion i nazwisk. Prywatnie piosenkarka posługuje się pseudonimem "Jo". Twierdzi, że w dzieciństwie pełnym imieniem zwracały się do niej osoby, które były wobec niej negatywnie nastawione.


Gdy zakończyła pracę nad serią o Harrym Potterze, wzięła na warsztat powieści kryminalne. Tytuły "Wołanie kukułki", "Jedwabnik", "Żniwa zła" i "Zabójcza biel" wydała pod pseudonim Robert Galbraith. Imię Robert zawsze jej się podobało, wybrała go też jako hołd dla amerykańskiego polityka Roberta F. Kennedy'ego. A skąd wzięło się nowe nazwisko?


"Galbraith pojawił się z nieco dziwnego powodu. Kiedy byłam dzieckiem, to naprawdę chciałam się nazywać Ella Galbraith. Nie mam pojęcia dlaczego. I nawet nie wiem, skąd wiedziałem, że takie nazwisko istnieje, bo nie pamiętam, abym kiedykolwiek spotkała kogoś, kto by je posiadał. Tak czy owak, to nazwisko fascynowało mnie" - autorka wyjaśniła na oficjalnej stronie Roberta Galbraitha.


Dopiero trzy miesiące po premierze "Wołania kukułki", tygodnik "The Sunday Times" ujawnił, kto naprawdę kryje się za pseudonimem Robert Galbraith. Pisarka wyjawiła, że zastępując swoje nazwisko zupełnie nieznanym, miała kłopoty ze znalezieniem wydawcy. Co wymowne, przed ujawnieniem się Rowling, książka znalazła tylko kilkuset nabywców. (PAP Life)


ag/ jbr/


Załączniki
BRITAIN CRIMES OF GRINDWALD
epa07163388 British author and screenwriter JK Rowling arrives at the UK premiere of Fantastic Beats the Crimes of Grindelwald in London, Britain, 13 November 2018. EPA/NEIL HALL Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.