PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


31.07.2019, 13:13  Rozmaitości
wstecz

"The Lighthouse" - szalone arcydzieło


Robert Eggers filmem "Czarownica: Bajka ludowa z Nowej Anglii udowodnił, że jest mistrzem napięcia, reżyserem przerażenia. Czy film "The Lighthouse" z Dafoe i Pattinsonem w rolach głównych powtórzy sukces jego debiutu?

Dwóch mężczyzn popadających w obłęd, całość zanurzona w niepokoju, czerni i bieli - zwiastun nowego filmu Roberta Eggersa "Lighthouse" to karuzela emocji. Reżyser powraca ze swoim drugim filmem, po doskonałym debiucie z 2015 roku.


Za sprawą "The Lighthouse", w którym główne role zagrali Willem Dafoe i Robert Pattinson, Eggers zabiera widza w zupełnie inną podróż, w zakamarki kina intrygującego, zabawnego, szalonego.


"Wszystko, co zobaczycie w filmie zostało zbudowane" - przyznaje reżyser. Trudno było o latarnię, to ją zbudowali, jedynym czego nie dało się okiełznać i zaplanować była pogoda. "Cape Horseshoe było miejscem bezlitosnym. Nie było restauracji, wiatr był nieugięty i potrafił być tak silny, że nie mogłem usłyszeć Roba i Willema, gdy stałem blisko nich. Często najbardziej szalone dramatyczne momenty były fotografowane na poważnie" - wspomina reżyser.


Dafoe przyznał, że on i Pattinson podeszli do projektu zupełnie inaczej. Dafoe lubi próby, podczas gdy Pattinson nie chciał zbyt długo ujawniać swoich przygotowań, ponieważ jego postać ma nie tylko tajemniczą przeszłość.


"Jesteśmy inni, a prawda jest taka, ponieważ nasze metody przygotowania były odmienne, odzwierciedlały różnice w postaciach" - powiedział na łamach "Variety" Dafoe. "Gdyby to był problem, jestem pewien, że Rob Eggers by to skorygował. Ale w rzeczywistości podobało mu się to napięcie i różnice" - dodał.


Pattinson przyznał, że ta rola w pewnym sensie była wyczerpująca. "Moim pomysłem na +The Lighthouse+ było to, że jeśli naprawdę nie rozumiem tego scenariusza na poziomie emocjonalnym, intelektualnym, spróbuję go zrozumieć na poziomie fizycznym" - wyjaśnił w rozmowie z Dafoe, opublikowanej na łamach "Interview Magazine".


Po premierze w Cannes film zebrał nie tylko pozytywne recenzje, dziennikarze często sięgali po takie słowa jak film wybitny czy "szalone arcydzieło". (PAP Life)


mdn/ jbr/


Załączniki
SPAIN CINEMA
epa04970607 US director Robert Eggers (R) and US actress Anya Taylor-Joy pose for photographers during the presentation of their movie 'The Witch' at the 48th Sitges International Fantastic Film Festival, in Sitges, near Barcelona, Spain, 09 October 2015. The festival runs from 09 to 18 October. EPA/ALEJANDRO GARCIA Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.