PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


07.08.2019, 06:06  Rozmaitości  Codzienne sprawy  Kultura i rozrywka
wstecz

Charlize Theron - na ekranie zachwyca nie tylko urodą


W filmie "Królewna Śnieżka i Łowca" olśniewała elegancją i hipnotyzującym spojrzeniem, w "Monster" zaś, fizycznie oszpecona, przerażała transformacją w bezlitosną zabójczynię. Charlize Theron 7 sierpnia obchodzi 44. urodziny.

Nie bez przyczyny widzom kojarzy się głównie z rolami silnych, niezależnych kobiet, których uroda zniewala, a lodowate spojrzenie wprost przeszywa. Stale goszcząc na listach najpiękniejszych i najlepiej zarabiających aktorek, ma swoje miejsce w panteonie najjaśniej świecących gwiazd Hollywood, a jej nazwisko w obsadzie filmu pozostaje gwarancją pędzących do kin tłumów. Charlize Theron - filmowa zła królowa, która w istocie potrafi zawładnąć wyobraźnią widza, 7 sierpnia obchodzi 44. urodziny.


Jej droga na szczyt nie należała jednak do łatwych, a role z początków kariery bynajmniej nie zaliczają się do szczególnie udanych czy wartych uwagi. Choć dziś jest z całą pewnością jedną z najbardziej rozpoznawalnych aktorek na świecie, zanim Fabryka Snów otworzyła przed nią na oścież swoje wrota, musiała mierzyć się z brakiem ciekawych propozycji i niedocenieniem przez krytyków i reżyserów. Ci zaś widzieli w niej wyłącznie ładną buzię, nie dostrzegając potencjału i aktorskiego talentu.


Theron przyszła na świat w 1975 roku w Republice Południowej Afryki. Swoich sił najpierw próbowała w tańcu, a po kontuzji kolana podjęła się pracy w charakterze modelki. Do Los Angeles wyemigrowała mając zaledwie19 lat. Pierwszy filmowy angaż otrzymała od Johna Crosby'ego, agenta gwiazd, takich jak Rene Russo i John Hurt, który zwrócił na nią uwagę podczas awantury w banku, której była uczestniczką.


Dzisiejsza gwiazda kina zadebiutowała na ekranie w 1995 roku w "Dzieciach kukurydzy 3: Miejscowym żniwiarzu" - niszowej, niskobudżetowej produkcji, będącej kontynuacją znanego horroru. Co znamienne, jej postać nie posiadała mówionych kwestii, nie została nawet wymieniona w czołówce filmu. Od tamtej pory wiele się zmieniło, choć zmiany te następowały powoli. Na przestrzeni lat z pięknych i najczęściej kokieteryjnych ekranowych lolitek powoli ewoluowała w charyzmatyczne, silne bohaterki, które zamiast urodą, wyróżniały się złożonością charakteru lub tragiczną historią.


Dość wspomnieć przełomową dla niej rolę w obsypanym nagrodami, opartym na faktach dramacie "Monster", w którym gwiazda wcieliła się w postać prostytutki i seryjnej morderczyni Aileen Wuornos. Na potrzeby udziału w filmie Theron pozwoliła twórcom się oszpecić, z seksownej blond piękności przeistaczając się w zmęczoną życiem, zaniedbaną kobietę z nadwagą, której wygląd odzwierciedlał doznane w życiu krzywdy i upokorzenia. Wysiłki charakteryzatorów i samej Theron, która na ekranie dała błyskotliwy występ, opłaciły się - w 2003 roku otrzymała nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej.


Od tej chwili jej kariera nabrała tempa. Zyskując uznanie w branży i międzynarodową popularność, mogła przebierać wśród ofert uznanych reżyserów, skrupulatnie selekcjonując role. Wkrótce trafiła na listę najlepiej zarabiających aktorek w Hollywood, a obecnie gości w kampaniach luksusowych marek, takich jak Dior, czy w rankingach najpiękniejszych gwiazd kina. Jej idealnymi rysami twarzy, wrodzoną elegancją i lodowatym, wyniosłym spojrzeniem, zachwycili się twórcy filmu "Królewna Śnieżka i Łowca", obsadzając ją bez pudła w roli złej królowej. Sportretowała ją, co zgoła oczywiste, po mistrzowsku, zachwycając posągową urodą i ekranowym magnetyzmem.


W czasie wieloletniej kariery Theron umiejętnie żonglowała rolami w bijących rekordy popularności blockbusterach i filmach ambitnych, niezależnych. Wśród jej kilkudziesięciu ról szczególnie zapadać w pamięć zdają się jednak te, w których zostaje odarta z wizualnego piękna, grając kobiety nieszczęśliwe, doświadczone przez los. To czyni z Charlize Theron aktorkę wyjątkową, potrafiącą oczarować widza nie tylko fizyczną atrakcyjnością, ale i - a może przede wszystkim - bezbłędnym ukazaniem złożoności swoich bohaterek. (PAP Life)


iwo/ jbr/


Załączniki
USA ACADEMY AWARDS 2019
epa07394591 Charlize Theron arrives for the 91st annual Academy Awards ceremony at the Dolby Theatre in Hollywood, California, USA, 24 February 2019. The Oscars are presented for outstanding individual or collective efforts in 24 categories in filmmaking. EPA/ETIENNE LAURENT Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.