PAP life
Użytkownik:
Hasło:
Kontakt z redakcją


20.08.2019, 14:14  Rozmaitości
wstecz

Światowy Dzień Optymisty - już w środę


Od optymizmu o krok do szczęścia, a to ma wiele definicji - kogoś uszczęśliwi wygrana na loterii, a ktoś inny stwierdzi, że "brudne dziecko, to szczęśliwe dziecko". Grunt to pozytywne myślenie. W środę przypada Światowy Dzień Optymisty.

Dzień Optymisty świętowany jest od 2016 roku. Jak przypomina internetowy kalendarz świąt nietypowych, święto to ma na celu zwrócenie uwagi społeczeństwa na potrzebę pozytywnego myślenia i zachęcić wszystkich ludzi do zmiany swojej postawy na bardziej optymistyczną.


Optymizm to - jak czytamy na stronie fundacji "Jestem optymistą", która jest pomysłodawcą święta - pogląd filozoficzny, według którego istniejący świat postrzegamy jako miejsce pozytywne i racjonalnie urządzone.


"Optymista z łatwością jest w stanie osiągnąć w nim szczęście i spełnienie, ciesząc się dobrym stosunkiem do życia i otoczenia. Taki stosunek do środowiska oraz ludzi jest niezwykle ważnym czynnikiem budującym kapitał społeczny, czyli wszystko to, co decyduje o zdrowych relacjach, wspólnych działaniach oraz zaufaniu interpersonalnym, a także zaufaniu obywateli do instytucji publicznych" - przekonują inicjatorzy święta.


Zauważają też, że współcześnie to zjawisko kulturowe uważane jest za równie istotny czynnik co zasoby materialne. No tak, w końcu "pieniądze szczęścia nie dają"...


Na stronie fundacji widnieje też wiele cytatów znanych ludzi dotyczących właśnie szczęścia. Jednym z nich są słowa Abrahama Lincolna: "Ludzie tylko na tyle są szczęśliwi, na ile zdecydują, że są szczęśliwi".


Wielu uważa też, że pozytywne - czy też właśnie optymistyczne - myślenie jest połową sukcesu. Są też tacy, jak dr Ewa Jarczewska-Gerc, którzy uważają, że nawet więcej niż "tylko" połową... Psycholog podkreśla, że tyczy się to pozytywnego myślenia, które skupia się na działaniu, a nie na oczekiwaniu.


Co więcej, ekspertka wyróżnia dwa rodzaje optymizmu - bierny i aktywny. Ten pierwszy jest postawą roszczeniową wobec szczęścia. "Skoro tak bardzo chcemy to uważamy, że to, na czym nam tak bardzo zależy powinno nam się przytrafić, więc tylko czekamy, aż to się wreszcie stanie" - tłumaczyła PAP Life dr Jarczewska-Gerc.


Z kolei optymizm aktywny, który zaleca ekspertka, to pozytywne myślenie, które skupia się wokół tego, że robimy wszystko, co możemy ku temu, żeby osiągnąć cel. "Podejmujemy działanie i jednocześnie wierzymy w swój sukces. Takie podejście jest nie tylko połową sukcesu - powiedziałabym, że stanowi nawet jego 80 proc." - przekonywała psycholog.


Dlatego warto być dobrej myśli, zwłaszcza w trudnych sytuacjach, np. gdy przystępujemy do egzaminu lub gdy idziemy na rozmowę rekrutacyjną do nowej pracy. Optymizm nic nie kosztuje, a może zdziałać - w co z kolei nie wierzą pesymiści - cuda. W końcu nie bez kozery mówi się też "uszy do góry". (PAP Life)


pau/mdn/


Załączniki
PHILIPPINES COLOR MANILA RUN
epa06421924 Filipino runners celebrate at the finish line during the Color Manila Run in Pasay City, south of Manila, Philippines, 07 January 2018. According to the organizers, more than 10,000 runners participated in the marathon, which involves running on stations where-in dyes thrown on them and dancing. EPA/FRANCIS R. MALASIG Dostawca: PAP/EPA.

Copyright © PAP SA 2012 Materiały redakcyjne, fotografie, grafy, zdjęcia i pliki wideo pochodzące z serwisów PAP stanowią element baz danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A z siedzibą w Warszawie, i chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Z zastrzeżeniem przewidzianych przez przepisy prawa wyjątków, w szczególności dozwolonego użytku osobistego, ich wykorzystywanie dozwolone jest jedynie po zawarciu stosownej umowy licencyjnej. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.